Langenlois 2015

13. - 27. července letošního roku se konal čtrnáctidenní mezinárodní kemp Červeného kříže a Červeného půlměsíce v malebném městečku Langenlois, nacházejícím se nedaleko Vídně. Kemp je už šedesátým rokem organizován Mládeží Rakouského červeného kříže. Tento rok se sjelo 22 delegací z národů po celém světě, například z Rumunska, Chorvatska, Finska, Irska, ale dokonce i z Thajska, Japonska či Vietnamu. Letošním tématem celého kempu bylo: „Be Extraordinary – Take Adventure of Crossing Borders by leaving Prejudices Behind“. Jako členky 5. místní skupiny z Prahy 1 jsme byly vybrány, abychom zachránily čest českého národa, a abychom reprezentovaly ČČK. Na celý kemp jsme se pečlivě a s očekáváním připravovaly ještě před samotnou cestou. Co všechno jsme zažily, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Po cestě z Prahy do Vídně nás vyzvedli organizátoři, kteří nás následně odvezli do internátní zahradnické školy v Langenlois. K ní patří i přilehlý zahradní komplex zvaný „Paradise“, ve kterém jsme mohli odpočívat a trávit náš volný čas po obědě. Mimo hřiště na volejbal se zde nachází lezecká stěna, houpačky a biotop na koupání. Několikrát jsme měli možnost vyrazit do města na nákupy. Po úvodním přivítání organizátorů a ubytování jsme začaly hrát seznamovací hry a poznávat nové přátele. Následovaly skvělé dny plné nezapomenutelných zážitků. Nejvíce nás zaujaly interaktivní přednášky, ať už na téma obchodu s lidmi, či o historii Červeného kříže. Velmi zajímavou zkušeností pro nás byla přednáška a následná večerní hra věnovaná tématu uprchlíků, které je jedno z nejaktuálnějších v dnešní době. Den byl obvykle zakončen prezentací jednotlivých národů a jejich vlastním programem. Za Českou republiku jsme se rozhodly naučit ostatní účastníky vařit bramboráky a tančit polku. Jindy se večer také konal speciální program, jako například kostýmová party nebo „bojovka“. Dále jsme se zúčastnily několika výletů, jako například do Vídně, Melku, Mauthausenu a Burgenlandu. Velice nás překvapilo a potěšilo, že rakouští obyvatelé byli velmi přátelští a pohostinní, dokonce jsme byli pozváni na tradiční rakouský Heuriger s ochutnávkou vína. Když už se zmiňujeme o víně, navštívili jsme také muzeum vína v Langenlois, které bylo zčásti pojaté jako skanzen.

Začátkem druhého týdne začaly horečné přípravy na Festival národů, který se konal v pátek 24.7., letos netradičně pod širým nebem. Všichni účastníci se rozdělili do čtyř skupin (taneční, kreativní, mediální, organizační), ve kterých celý následující týden dělali maximum pro hladký průběh festivalu. My konkrétně jsme se zúčastnily kreativní skupiny, ve které jsme vyráběly náramky a dekorace ve stylu letiště. Na Festival národů se jako vždy sjelo mnoho návštěvníků, ať už z řad minulých účastníků kempu nebo široké veřejnosti. Každá delegace si zde vytvořila svůj stánek, v němž prezentovala národní zvyky a kuchyni. K tomu nabízela různé suvenýry a letáčky o Červeném kříží či půlměsíci. Celý festival Národů byl uveden na pódiu některými účastníky a následně všechny delegace předvedly svá předpřipravená vystoupení. Na závěr večera nás organizátoři překvapili krásným ohňostrojem a vystoupením zpěváka Johnnyho Palmera.

Následující dny proběhly v klidném tempu příprav na odjezd. Na konci kempu jsme obdarovali naše tajné přátele, které jsme si všichni vylosovali na začátku pobytu a kterým jsme po celou dobu psali tajné vzkazy a psaníčka do post boxu.

Tato zkušenost je pro nás neopakovatelná a velice si vážíme této příležitosti být součástí této skvělé komunity lidí a hlavně přátel po celém světě. Během pouhých dvou týdnu se nám povedlo utvořit mezinárodní síť dobrovolníků Červeného kříže a půlměsíce, kteří zůstanou v kontaktu navzdory velkým vzdálenostem.

Andrea Moravcová a Petra Lehejčková

Zde si prohlédněte video z letošního kempu
Podívejte se na fotky z kempu

Žádné komentáře:

Okomentovat